صفحه اصلی / اخبار / معرفی رشته مهندسی شهر سازی

معرفی رشته مهندسی شهر سازی

معرفی رشته مهندسی شهر سازیReviewed by ابوالفضل نجف زاده on May 12Rating: ۵.۰معرفی رشته مهندسی شهر سازیبرای شما کنکوری های رشته ریاضی فیزیک معرفی رشته مهندسی شهر سازی رو آماده کردیم ، که یکی از رشته های مهندی و پر طرفدار با آینده شغلی خوبه که میتونه انتخاب شما برای این کنکور باشه.

معرفی رشته مهندسی شهر سازی رو برای رشته ریاضی فیزیک آماده کردم تا شناخت بیشتری نسبت به این رشته داشته باشن.

برای شما کنکوری های رشته ریاضی فیزیک معرفی رشته مهندسی شهر سازی رو آماده کردیم ، که یکی از رشته های مهندسی و پر طرفدار با آینده شغلی خوبه که میتونه انتخاب شما برای این کنکور باشه.

🔔آشنایی و معرفی رشته مهندسی شهر سازی (کارشناسی):

🔴شهرسازکیست؟

در حقیقت شهرسازی یا طراح وبرنامه ریزی شهری عبارت از دوپدیده محیط وانسان هستند،که در کنار هم جوامع زیستی را بوجود آورده اند.شهرسازبه ایجادرابطه ای منطقی بین انسان ومحیط زیست مبادرت می کند.امروزه متخصصین شهرسازی در زمینه مسائل شهرسازی،در دورشته اصلی برنامه ریزی شهری وطرح ریزی شهرایفای نقش می کنند.
شهرسازی عبارت است از مطالعهٔ طرح‌ریزی و توسعهٔ شهرها با در نظر گرفتن احتیاجات اجتماعی و اقتصادی با توجه به حداقل رساندن مشکلات شهری و پاسخ‌گویی به نیازهای عمومی جمعیت شهری.دانش شهرسازی‌ به‌ بررسی‌ کلیه‌ تحولات‌ اجتماعی‌، اقتصادی‌، سیاسی‌ و فیزیکی‌ یک‌ شهر می‌پردازد و تلاش‌ می‌کند که‌ روابط‌ موجود در یک‌ شهر را در قالب‌ یک‌ نظام‌ هماهنگ‌، مدیریت‌ و سازماندهی‌ کند.

*اگربه هنر وریاضیات علاقمند هستید…
*اگربه دروس حفظی بی علاقه هستید…
*اگر خلاقیت ونوآوری دارید…
*اگر نیاز به کسب درآمد از طریق تحصیلات دارید…
می توان گفت در انتخاب این رشته به درستی عمل نموده ونی توانیددر این رشته موفق شوید.

🔴یک تصورکه در باره ی این رشته هست این است که مهندسی شهرسازی با برنامه ریزی شهری وطراحی شهری تفاوتی ندارد‌.اما در حقیقت این دورشته باهم متفاوت هستند:

۱_مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی است.ولی دورشته ی برنامه ریزی وطراحی شهری کارشناسی ارشدبود.
۲_مهندسی شهرسازی وظیفه اتصال این دورشته رادارد.مهندسی شهرسازی ویا کارشناس شهرسازی به مقدمات وحتی بعضی دروس برنامه ریزی وطراحی شهری می پردازدودرک روشنی نسبت به این رشته داشته ودرصورت انتخاب هرکدام از دورشته،رشته ی مقابل را درک کردهودر فعالیت هاوپروژه های شهری عملکردبهتری دارد.

🔴مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی به مدت۴سال(۸ترم)آموزش داده می شود.ودر مجموع باید۱۴۰واحد درسی گذرانده شود.

🔴ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر:

بعداز فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی امکان ادامه ی این رشته تا مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشدودکترای تخصصی نیز وجود دارد.
داوطلبان کارشناسی ارشد می تواننددر رشته های زیربه ادامه ی تحصیل مشغول شوند:
برنامه ریزی شهری-برنامه ریزی منطقه ای-مدیریت شهری-طراحی شهری
*دانشگاه شیراز_کارشناسی وکارشناسی ارشد
*دانشگاه تهران_کارشناسی،کارشناسی ارشدودکترا
*دانشگاه تربیت مدرس_کارشناسی ارشد
*دانشکاه شهیدبهشتی_کارشناسی ارشد
*دانشگاه علم وصنعت_کارشناسی ارشد

🔴مهارت های مربوط به نرم افزار های تخصصی مهندسی شهر سازی:

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی مهندس شهرسازی است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس شهرسازی بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس شهرسازی را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی شهرسازی قرار داده اند.

بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی شهرسازی موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی شهرسازی پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی شهرسازی یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

معرفی رشته مهندسی شهر سازی

برخی از مهمترین نرم افزارهای تخصصی وکاربردی مهندسی شهرسازی:
نرم افزارCityEngine:نرم افزار ایجادمدل سازی سه بعدی شهری.

نرم افزارAutoCad:نرم افزار طراحی های دوبعدی وسه بعدی وعلوم مهندسب مرتبط با نقشه کشی

نرم افزارRevit:نرم افزار مدل سازی وطراحی نقشه های ساختمانی

نرم افزارGeoShow3D:نرم افزار قوی برای مدیریت اطلاعات جغرافیایی سه بعدی

معرفی رشته مهندسی شهر سازی

🔴فرصت های شغلی در معرفی رشته مهندسی شهر سازی:

یک نکته ی مثبت درباره ی بازارکار:این رشته پیشینه ی زیادی در کشور ما ندارد؛بنابراین این رشته دانش آموختگان کمتری داردومی توان گفت که شهرساز بیکار نداریم.
زمینه های کاری مهندس شهرسازی در کشور بسیار متفاوت و متنوع است. مهندس شهرسازی می تواند در سازمانهای وابسته به مسائل سکونتی و شهری از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، استانداریها، بنیاد مسکن، شهرداریهای مناطق و نواحی شهری و سازمانهای وابسته به آنها مانند دفاتر نوسازی بافتهای فرسوده، سازمان نوسازی، سازمان زیباسازی شهری و سازمانهای پیشگیری از مدیریت بحران استخدام شوند.

همچنین فعالیت در بخش خصوصی – در شرکتهای مهندسین مشاور شهرسازی، معماری، برنامه ریزی منطقه ای و …
– زمینه شغلی مناسب دیگری برای مهندسان شهرسازی می باشد. در صورت داشتن سرمایه، تجربه و سایر شرایط لازم، مهندس شهرسازی می تواند به طور مستقل به تاسیس شرکت مهندسی مشاور شهرسازی بپردازد.

مهندس شهرسازی برای اینکه بتواند مجوز لازم برای فعالیت در بسیاری از بخش ها را داشته باشد، باید از سازمان نظام مهندسی پروانه اشتغال به کار دریافت کند.
مهندس شهرسازی ۳ سال پس از فارغ التحصیلی می تواند در آزمون حرفه ای سازمان نظام مهندسی که به صورت سراسری در استانها انجام می گیرد، شرکت کرده و به شرط قبولی در آزمون و ارائه سوابق کارآموزی مناسب پروانه اشتغال به کار مهندسی دریافت کند.

یکی از کارهایی که مهندس شهرسازی می تواند انجام دهد، این است که به عنوان کارشناس رسمی دادگستری به حل پرونده های مرتبط به حوزه کاری خود بپردازد. برای این امر باید در آزمون مربوطه که در هر نوبت شرایط آن اعلام می گردد، شرکت کرده و مدرک کارشناس رسمی از دادگستری دریافت کند.

با توجه به روند رو به رشد توسعه شهرها در کشور و لزوم بکارگیری متخصصان شهرسازی جهت برنامه ریزی، طراحی و اجرای پروژه های مرتبط، پیش بینی می شود در سال های آتی بازارکار و فرصت های شغلی مناسبی پیش روی مهندسان شهرسازی باشد.

🔴از دانشگاه های برتر این رشته:

می توان به دانشگاه شهیدبهشتی-دانشگاه تربیت مدرس ودانشگاه شیراز اشاره نمود.

شیمی صد

درباره مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *