صفحه اصلی / اخبار / علوم آزمایشگاهی و معرفی این رشته

علوم آزمایشگاهی و معرفی این رشته

علوم آزمایشگاهی و معرفی این رشتهReviewed by ابوالفضل نجف زاده on May 4Rating: ۵.۰علوم آزمایشگاهیمیشه گفت تجربی پرطرفدارترین رشته کنکوریه و چند رشته اون بیشترین خواهان رو داره و همیشه بازار کار خوبی داشته و داره برای همین امروز هم با معرفی رشته علوم آزمایشگاهی در خدمت شما هستیم.

علوم آزمایشگاهی از رشته های کنکور تجربی هستش و این رشته هم علاقه مندان خاص خودشو داره

میشه گفت تجربی پرطرفدارترین رشته کنکوریه و چند رشته اون بیشترین خواهان رو داره و همیشه بازار کار خوبی داشته و داره برای همین امروز هم با معرفی رشته علوم آزمایشگاهی در خدمت شما هستیم.

🔴علوم آزمایشگاهی شاخه ای از علوم پزشکی است که در ارتباط با بررسی آزمایشگاهی خون ومایعات بدن انسان به منظور تشخیص بیماری،پیگیری درمان وحفظ سلامت افرادجامعه می باشد.

درواقع رشته ی علوم آزمایشگاهی جزءمشاغلی است که ریسک بالایی داره هم برای سلامتی خودکارشناس و هم سلامتی مراجعه کننده.
برای خودش از این نظرکه هنگام خونگیری از بیماران خاص مثلHIV فروررفتن سوزن آلوده داخل دست کارشناس اونو رادچار ایدز می کنه به همین دلیل افراد هنگام استخدام در موسسه های درمانی،مراکز بهداشتی وبیمارستان هابایدآزمایش خون بدهند و اقدام های پیشگیرانه و واکسیناسیون را انجام بدن.
و برای مراجعه کننده از این نظر که تشخیص اشتباه کارشناس باعث می شود پزشک هم اشتباه کنددر واقع کار پزشک وابسته به کارکارشناس تشخیص است چون مسئولیت تشخیص برعهده ی اونه.

🔴یکی از تصورات اشتباهی که موجب می شه داوطلبان در انتخاب این رشته تردید داشته باشن اینه که قراراست در تمام مدت با مدفوع وادرار بقیه ی افراد در تماس باشند.

اما لازم است بدانید در زمان تحصیل ادارومدفوع فقط۲واحد درسی شمارا در برمی گیره و درآزمایشگاه در قسمت های دیگه مانند خون،انگل،میکروب و…میشه فعالیت کرد. ودر صورت نیاز به نمونه های ادرار و مدفوع این کار در شرایط خاص وبا پوشش های خاص در زیرمیکروسکوپ یا داخل دستگاه بررسی می شود.
اما باید این موضوع را بپذیرفت که در کار حیطه ی بهداشت و درمان خواه یا ناخواه صحنه های ناخوشایند وجود دارد.

🔴کارشناسی علوم آزمایشگاهی به مدت۴سال(۸ترم)آموزش داده می شود.

ودر مجموع ۱۳۰واحد درسی برای فارغ التحصیلی در این رشته بایدگذرانده شود.
دقت داشته باشید دروس علوم آزمایشگاهی هم پوشانی زیادی بادروس علوم پایه ی پزشکی داره.

🔴ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر:

روند ادامه ی این رشته از کارشناسی تا
کارشناسی ارشد ودکترای تخصصی(PhD) هستش.
گرایش های مرتبط با رشته ی علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد ودکترای تخصصی(phD):
بیوشیمی-خون شناسی-ایمنی شناسی-باکتری شناسی-میکروب شناسی-انگل شناسی-ویروس شناسی-قارچ شناسی-سم شناسی-بیوتکنولوژی
و…

علوم آزمایشگاهی

🔴فرصت های شغلی:

فارغ التحصیلان رشته ی علوم آزمایشگاهی قادرخواهند بود آزمایش های بالینی،تحقیقاتی وخدمات وابسته رو در مراکز آزمایشگاهی به عنوان کارشناس انجام بدن .فرد میتونه به تدریس تو دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی بپردازه همچنین می توانه به طور شخصی آزمایشگاه تاسیس کند ویا در آزمایشگاه های دیگر به عنوان مسئول فنی مشغول به کار بشه.
ازجمله مشکلاتی که در بازار کار این رشته وجود دارد اینه که:
*از امتیاز مشاغل سخت بی بهره هستند.
*افرادی که لیسانس رشته ی زیست شناسی عمومی دارند به صورت غیرمجاز در آزمایشگاه هامشغول به کار می شوند.

*از رشته های دیگر مانتد تغذیه،زیست شناسی،میکرو بیولوژی و..‌در گرایش های ارشد علوم آزمایشگاهی مشغول به تحصیل هستند.

*برای دریافت پروانه تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی به چهارنفربا مدرک دکترای تخصصی تک رشته ی علوم آزمایشگاهی نیاز است،ولی همین مجوز رابه یک پزشک متخصص پاتولوژی به تنهایی می تواندبگیرد.
وبا توجه به رشته ۱۵درصدی این رشته در دانشگاه های کشور آینده ی بهتری را برای این رشته می توان در نظر گرفت.
و برای موفقیت در این رشته چون ساعت کاری کارشناس آزمایشگاه به صورت تمام وقت می باشد،پس باید فارغ التحصیل این رشته شرایط جسمی وروحی مناسبی برای کارکردن داشته باشد و باید علاقه مند به کار عملی درمحیط آزمایشگاهی باشه.

🔴ازدانشگاه های برتر این رشته:

می توان به دانشگاه های علوم پزشکی تهران،شهیدبهشتی،اصفهان،تبریزومشهداشاره کرد.

بعد از این معرفی از رشته علوم آزمایشگاهی میشه گفت که تلاش زیادی برای قبولی تو این رشته نیازه ، برای همین هم استفاده از منابع درست کنکوری میتونه برای شما کمک بزرگی باشه.

منابعی که ارزش مطالعه و وقت گذاشتن رو داشته باشه ، من میخوام منابع موسسه حرف /اخر رو توصیه کنم ، برترین موسسه کنکوری کشور که به شما کمک میکنه تا تو رشته هایی مثل علوم آزمایشگاهی بتونید درصد مورد نیازتون رو به راحتی کسب کنید.

سایت موسسه حرف آخر

شیمی صد

درباره مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *