صفحه اصلی / اخبار / زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟

زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟

زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟Reviewed by ابوالفضل نجف زاده on Jun 24Rating: ۵.۰زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟ به این سوال پاسخ میدیم.زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟ شاید این سوال یکی از شایع ترین سوال در بین کنکوری های رشته تجربی باشه که در این مقاله به این سوال پاسخ داده شده.

زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟ به این سوال پاسخ میدیم.

زمین شناسی ارزش خوندن داره یا نه؟ شاید این سوال یکی از شایع ترین سوال در بین کنکوری های رشته تجربی باشه که در این مقاله به این سوال پاسخ داده شده.

اصلا تاثیری در نتیجه ی کنکور داره یانه؟

اگه میخواید جواب این سوالات رو بدونید این مقاله میتونه کمکتون کنه.

معرفی زمین شناسی:

اولین درس دفترچه ی اختصاصی برای رشته ی تجربی.

۱۵ شوال اول دفترچه ی اختصاصی یعنی سوالات ۱۰۱ تا ۱۲۵ را شامل میشود. تایم پاسخگویی کلی آن ۲۰ دقیقه ست یعنی برای هر سوال ۴۸ ثانیه وقت دارید.

اهمیت این درس در زیر گروه های مختلف متفاوت است و به شکل زیر میباشد:

زیر گروه۱ :ضریب ۰

زیر گروه ۲ :ضریب ۱

زیر گروه ۳ :ضریب ۴

زیر گروه ۴ :ضریب ۱

زیر گروه ۵ :ضریب ۱

مشاوره ی تخصصی زمین شناسی توسط رتبه 958 کنکور

همانطور که میبینید برای زمین شناسی برای زیر گروه ۱ که مختص رشته های پزشکی است ضریب ۰ دارد اما در رتبه ی کشوری تاثیر گذار است و برای رشته ی دارو سازی هم اهمیت زیادی داره.

بودجه بندی زمین شناسی:

سوالات زمین شناسی از دو کتاب زمین شناسی سال سوم و علوم زمین سال چهارم طرح میشوند که بودجه بندی آنها به شکل زیر است:

زمین شناسی سال سوم: ۱۲ تست

علوم زمین: ۱۳ تست

بررسی فصل های مختلف زمین شناسی و بودجه بندی آنها:

کتاب زمین شناسی مجموعا ۹ فصل داره که به تشریح اونها میپردازیم:

فصل ۱:میشه گفت آسونترین فصل زمین شناسیه و یکی از پیش نیازاش.مطالبش حفظیه و توجه طراحا بیشتر رو متنه و از شکل های کتاب سوال طرح نمیشه.از این فصل میانگیم ۱ تست طرح میشود.

فصل ۲:این فصل هم تز نظر مفهومی بسیار ساده و قابل فهمم است و تنها فصل زمین شناسیه سومه که مسئله داره و مسائلش هم در نهایت با ۳ فرمول قابل حله. با یکم تمرین به راحتی میتونید بر این فصل مسلط بشید.

در این فصل به کادر های آبی رنگ خیلی دقت کنید چون بشدت مورد توجه طراحاست.

از این فصل هم ۱ تست طرح میشه.

فصل سوم:یکی از ممترین فصل های زمین شناسیه سوالاتش بیشتر از بخش تصویر ها و نمودار ها طرح میشهیکی از مهمترین نمودار های آن مربوط به املاح فراوانتر آب دریاست.یکی از تست های زمین شناسی متعلق به این فصل است.

فصل۴:این فصل یکم پیچیدگی داره ولی با مطالعه ی درست,خلاصه نویسی و مرور میشه به اون مسلط شد. تمام متنش واقعا مهمه و خط به خط اون میتونه ازش تست بیاد.این فصل هم ۱ تست رو به خودش اختصاص میده.

فصل ۵:از این فصل به بعد مبحث کانی ها شروع میشه و یکم مطالب سنگین تر میشن.پس برای نتیجه گیری بهتر خلاصه نویسی فراموش نشه و سعی کنید حتما چند بار مطالب رو مرور کنید تا رو اونا مسلط بشید.جدول موس هم یکی از جداول مورد علاقه ی طراح هاست و بهش توجه کنید.از فصل ۵ هم هر سال ۲ سوال طرح میشه.

فصل ۶: کلمات علمی و تخصصی این فصل باعث میشه که با وجود ساده بودن مفاهیم یادگیریشون یکم دشوار بشه.برای عملکرد بهتر کلمات تخصصی رو برای خودتون بنویسید و چند باری مرورشون کنید.

شکل رابطه ی میان عمق و دما , شکل نطریه ی بوون, شکل کانی سناسی و اقسام مهم سنگ های آذرین هم ممباحث مورد علاقه ی طراحان در این فصل است.

از فصل ۶ هم میانگین۳ تست طرح میشود.

فصل ۷:

باز هم اسامی سخت در این فصل باعث دشواری اون میشه پس برای عملکرد بهتر خلاصه نویسی فراموش نشه.

از این فصل هم ۲ تست طرح میشه

فصل ۸:متن این فصل ساده و قابل فهمه و شکل های کمی هم داره و ۱ تست رو هم دربرمیگیره.

فصل ۹:

یکی از مهمترین و پرمفهومترین فصل های زمین شناسی  که مطالبش هم واقعا مهمه.پیشنهاد میدم که این فصل ساده و پراهمیت رو به هیچ وجه از دست ندید.از این فصل هم ۱ سوال طرح میشود.

چند دلیل ساده برای خوندن زمین شناسی:

۱-شما کتاب زمین شناسی رو برای امتحانات سال سوم خوندید و یه تسلط نسبی روش دارید و با یک مرور ساده میتونید برای خودتون مرور کنید

۲:برای امتحانات سال چهارم هم یا علوم زمین رو خوندید که منظورم فارغ التحصیل هاست یا باید بخونید که منظورم دانش آموزان سال چهارمه

از طرفی بهترین منبع هم برای زمین شناسی کتاب درسیه پس توصیه میکنم حتما این درس رو بخونید شاید تاثیرش کم باشه ولی رتبه تون رو کاهش میده و ارزش خوندن داره.

۳:درسته اهمیت زمین کمه ولی تاثیرگذاری اون تو رتبه ی و تراز کل شما باعث میشه که نتیجه ی خیلی بهتری در انتخاب رشته های کشوری بدست بیارید.

و اما یک نکته:

اگه میخواید تو درس زمین خوب عمل کنید حتما حتما مطالب رو خلاصه نویسی کنید و براشون زمان مرور بزارید. مطمئنا رسیدن به درصد بالا تو این درس خیلی موثره و شمارو از رقیباتون جلو میندازه.

شیمی صد

درباره مدیر

این مطالب را نیز ببینید!

مباحث مهم رشته تجربی

مباحث مهم رشته تجربیReviewed by ابوالفضل نجف زاده on Jun 21Rating: ۵.۰مباحث مهم رشته تجربی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *