صفحه اصلی / اخبار / آموزش خلاصه نویسی ادبیات کنکور

آموزش خلاصه نویسی ادبیات کنکور

آموزش خلاصه نویسی ادبیات برای درس عمومی با ضریب ۴ یک نیاز دیدیم و برای شما یک آموزش قرار دادیم.

درس ادبیات برای مطالعه چند قسمت داره و آموزش خلاصه نویسی ادبیات برای قسمت های مختلف هم متفاوته ، این مقاله فقط کلیاتی رو درباره نحوه خلاصه نویسی در اختیارتون قرار میده و این شما هستین که کار خلاصه نویسی رو انجام میدین.

الف) خلاصه‌ی من در درس ادبیات از قسمت‌های زیر تشکیل می‌شد:

۱) معنی لغت‌ها: 

در ادبیات اهمیت زیادی داره که شما زیر لغات مهم خط بکشید و معنی اونارو بدونید ، الان از بین لغاتی که خط کشیدین مهمترینشونو که ممکنه حتی همشون باشن رو در خلاصه نویسی بیارید و لغتو به همراه معنیش ینویسید ، همچنین از انتهای کتاب هم استفاده کنید لغاتی که اونجا نوشته شده اهمیت زیادی داره و اگه یک لغت چندین معنی داشت همه رو باید بنویسید ، این کارو به صورت درس به درس انجام بدین.

۲) املای لغت‌ها:

در این قسمت هم از لغت های مهمی که زیرشون خط کشیدین استفاده کنید ، همشونو کنار هم بنویسید و حتی میتونید جمله هایی که اون لغت های مهم توش استفاده شدنم بنویسید.

۳) تاریخ ادبیات: 

تاریخ ادبیات جزو قسمت های سختیه که اکثرا باهاش مشکل دارن خب برای اینکه بتونید بهتر این قسمتو خلاصه نویسی کنید توصیه میکنم از یک جدول چهار ستونه استفاده کنید که در اون نام نویسنده و یا شاعر ، آثار ، قرن و توضیحات تکمیلی که شامل سبک و.. میشه قرار بدین و حتما نکته های اونم بنویسید.

۴) درآمدها و ابتدای فصل‌ها:

 در ادبیات ابتدای فصل ها به نکاتی مثل کونه های مختلف ادبیات (حماسی ، غنایی و ….) یا نکات مهم دیگری که در این قسمت درج میشود. شما میتوانید این قسمت هارا به صورت فصل به فصل خلاصه نویسی کنید و نکات کلیدی و مهم رو به صورت فهرستی بنویسید البته مراقب باشید که دچار زیاده نویسی نشید.

۵) بیاموزیم و نکته‌های متفرقه:

 میهش گفت آخرین قسمت خلاصه نویسی رو شامل میشه ، تو این قسمت هم سعی کنید علاوه بر دسته بندی و خلاصه نویسی از نکته های بیاموزیم ها ، نکته های متفرقه ای که تو خودآزمایی یا توتست ها و قسمت های مختلف کتاب بهش برمیخوریم رو بنویسیم و اینطوری یک خلاصه ناب از کتاب رو برای خودمون داریم.

این ۵ قسمت تا حد زیادی نیاز شمارو برطرف میکنه فقط بخش های آرایه های ادبی ، قرابت معنایی و زبان فارسی می مونه که چندان نیاز به خلاصه برداری نداره و در مقاله ای دیگه نحوه مطالعه این قسمت هارو در اختیارتون میذارم

این خلاصه نویسی رو بعد تهیه کردن حتما در فواصل زمانی مرور کنید و مرور این اطلاعات مهم در کنکور به شما یک کمک ویژه برای موفقیت میکنه.

آموزش خلاصه نویسی ادبیات

 

ب) آموزش خلاصه نویسی ادبیات و نحوه‌ی استفاده از آن.

نحوه و زمان استفاده از خلاصه مطالب خیلی مهم و اساسی هستش ، توصیه من به شما اینه علاوه بر اینکه از کتاب خلاصه نویسی کردین از منابع معتبری مثل ادبیات و زبان حرف آخر استفاده کنید ، چرا که تدریس این درس توسط استاد منتظری نیاز های شمارو برای منابع دیگه برطرف میکنه و باعث افزایش تسلط و افزایش سرعت مطالعه و تست زنی شما میشه ، در مورد خلاصه نویسه بهتره حدودا هفته ای یک بار مرور کنید و اگه نیاز بود خلاصتونو اصلاح و دیا تکمیل کنید. وقتی خلاصه مطالب رو میخونید اگر مطلبی از یادتون رفته میتونید دورش خط بکشید تا بیشتر به اون مطلب توجه کنید، حتی میتوانید خلاصه خودتونو با افزایش تسلط خلاصه تر هم بکنید و این یعنی اوج آمادگی شما.

پس از آموزش خلاصه نویسی ادبیات توجه کنید که:

۱) قبل از شروع خلاصه‌نویسی همان‌طور که در روش مطالعه‌ی ادبیات گفتم حتماً تمام موارد را در کتاب خود مشخص کرده و نکته‌برداری کنید.

۲) خلاصه‌ی درس ادبیات را در ۵ قسمت ذکر شده انجام بدین.

۳) پس از تکمیل خلاصه، تست‌زنی و وقفه‌ی یک‌هفته‌ای بار دیگر خلاصه‌تان را مرور کنید.

۴) هر بار که خلاصه را می‌خوانید نکته‌های مهم‌تر را با رنگ‌های متفاوت مشخص کنید.

شیمی صد

درباره مدیر

این مطالب را نیز ببینید!

خلاصه‌نویسی کلیدواژه‌ای راز موفقیت

خلاصه‌نویسی کلیدواژه‌ای راز موفقیتReviewed by ابوالفضل نجف زاده on May 6Rating: ۵.۰خلاصه‌نویسی کلیدواژه‌ایاین روش نه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *